Måleri

I den vanliga färghandeln baseras färgen nästan alltid på substanser från den petrokemiska industrin, och alkyd-, akrylat- och latexfärger marknadsförs ofta som miljövänliga eftersom den konventionella färgindustrin alltmer frångår de hälso- och miljöskadliga lösningsmedlen. Dessa färger innehåller dock ofta fortfarande stora mängder syntetiska kemikalier med ännu ej kartlagda potentiella hälso-och miljörisker. 

Vi tror på enklare naturliga, hållbara produkter utan syntetiska tillsatser.

Lerfärg är matt och lättmålad för väggar och tak inomhus. Den påminner mycket om traditionell limfärg. Vi säljer nu ut lerfärgen 50% rabatt för att göra plats i butiken, passa på - först till kvarn! 

Äggoljetemperafärg är en mycket gammal färgtyp som består av endast jord-och mineralpigment, vatten, ägg och linolja. Du får en hållbar, lättmålad färg med en alldeles speciell lyster som aldrig går att få med plastfärger. Eftersom du blandar ihop färgen själv har du full kontroll över vad det är du målar med - naturligt, vackert och enkelt!

Linoljefärg är en traditionell färgtyp som består av kokt linolja, pigment (organiska och oorganiska) och torkmedel (metallsalter). Linolja är ett förnyelsebart bindemedel och vi ser linoljefärgen som värdefull för underhåll av äldre hus som sedan länge är målade med linoljefärg. 

Hos oss hittar du de naturliga alternativen för både in- och utvändigt måleri!